Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kolonowskiem działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w składzie powołanym przez Burmistrza Kolonowskiego Zarządzeniem nr Or.0050.131.2023.

PDFZarządzenie w sprawie powołania i ustalenia regulaminu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kolonowskiem.pdf (558,38KB)

Komisja obejmuje swoim działaniem teren Gminy Kolonowskie i działa w następującym składzie:

  1. Dominik Puszczewicz - Przewodniczący
  2. Irena Ochmann - Zastępca Przewodniczącego
  3. Monika Ataniel - członek, Protokolant
  4. Maria Lejkowska - członek
  5. Patrycja Muc- Bednorz - członek, Sekretarz

Zobowiązanie do leczenia odwykowego jest uregulowane w Ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (art. 24-35) i według obecnego stanu prawnego nie jest to leczenie o charakterze przymusowym. Poszczególne etapy procedury zobowiązania do leczenia odwykowego można przedstawić w następujący sposób:

  1. Wszczęcie procedury- do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kolonowskiem wpływa zawiadomienie albo Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpoczyna procedurę z własnej inicjatywy.
  2. Rozmowa z wnioskodawcą i zbieranie materiałów dowodowych, w tym ustalenie czy zachodzą przesłanki wskazane w ustawie.
  3. Rozmowa z osobą zobowiązywaną (jeśli się zgłosi).
  4. Zaproponowanie podjęcia terapii w placówkach leczenia odwykowego. Leczenie jest bezpłatne.
  5. Skierowanie na badanie przez biegłych i włączenie opinii biegłych do dokumentacji (jeśli badanie zostanie przeprowadzone).
  6. Wniosek do sądu (jeśli osoba zobowiązywana, mimo stwierdzenia przez biegłych uzależnienia, nie wyraża zgody na dobrowolne leczenie, lub jeśli do badania nie doszło, ale z materiału dowodowego wynika, że możemy mieć do czynienia z osobą uzależnioną).
  7. Rozprawa sądowa i postanowienie sądu.

PDFWniosek o wszczęcie postepowania w stosunku do osoby nadużwającej alkoholu-1.pdf (115,18KB)

Aby wobec danej osoby wszcząć procedurę sadowego zobowiązania do leczenia odwykowego muszą wystąpić jednocześnie przynajmniej dwie przesłanki – uzależnienie od alkoholu bądź podejrzenie, ze u danej osoby ono występuje oraz przynajmniej jedna z czterech przesłanek społecznych:

  • rozkład życia rodzinnego
  • demoralizacja nieletnich
  • uchylanie się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny
  • systematyczne zakłócanie spokoju lub porządku publicznego.

Przymus stosowany jest na etapie doprowadzania osoby uzależnionej od alkoholu na badanie przez biegłego, na rozprawę w sądzie i do zakładu leczniczego na podjęcie kuracji, jeśli odmawia ona współpracy. Nie ma jednak możliwości prawnych ani organizacyjnych zatrzymania pacjenta w zakładzie lecznictwa odwykowej wbrew jego woli.

Dane kontaktowe:

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kolonowskiem

ul. Ks. Czerwionki 39

47-110 Kolonowskie

e-mail –    

Obsługa pokój nr 4 - tel. 77 500 56 47

 

Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na 2025 rok

PDFUCHWAŁA NR V3824 RADY MIEJSKIEJ KOLONOWSKIEGO.pdf (903,97KB)