Postanowienie Burmistrza o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia pn. Budowa małej elektrowni wodnej na rzecze Mała Panew - DAR-MAG KALIŃSCY Opole
Burmistrz Kolonowskiego
Kolonowskie, 27.12.2011
Nr Rs – 6220.DŚ.8-4.2011
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 63 ust.1 i ust.4 w związku z art. 68 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.)
postanawiam
I. Stwierdzić konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia pn. „Budowa małej elektrowni wodnej na istniejącym jazie na rzece Mała Panew w km 47+511 w miejscowości Kolonowskie”
II. Określić zakres raportu o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko zgodny z art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na przyrodę Obszaru Chronionego Krajobrazu Lasy Stobrawsko-Turawskie oraz obszaru Natura 2000 Dolina Małej Panwi.
Uzasadnienie
Spółka Jawna „DAR-MAG” KALIŃSCY, 45-321 Opole, ul. Oleska 100/6, wnioskiem złożonym w dniu 01.12.2011r., wystąpiło o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Budowa małej elektrowni wodnej na istniejącym jazie na rzece Mała Panew w km 47+511 w miejscowości Kolonowskie”.
Zgodnie z §3 ust.1 pkt 5 (elektrownie wodne) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U.Nr 213, poz. 1397) przedmiotowe przedsięwzięcie zaliczane jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
W związku z tym Burmistrz Kolonowskiego, działając zgodnie z art. 64 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), pismami z dnia 05.12.2011r. nr Rś – 6220.DŚ.8-3.2011 i nr Rs 6220.DŚ.8-2.2011, wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Strzelcach Opolskich oraz do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia. W odpowiedzi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Strzelcach Opolskich w piśmie z dnia 16.12.2011r. nr NZ/ASz-4325-1-41/11 wyraził opinię, iż dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko. Natomiast Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu w postanowieniu nr WOOŚ.4241.423.2011.MD z dnia 16.12.2011r. wyraził opinię, iż dla przedmiotowego przedsięwzięcia istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz ustalił zakres raportu oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko.
Organ zważył, co następuje:
Teren przeznaczony na realizację przedsięwzięcia nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Projektowaną małą elektrownię wodną przewiduje się zainstalować na istniejącym od 1940 roku jazie betonowym służącym do poboru wody na potrzeby firmy Packprofil. Jaz w połowie 2011 r. został wyremontowany przez właściciela obiektu.
W wyniku realizacji przedstawionego przedsięwzięcia powstanie Mała Elektrownia Wodna o mocy instalowanej na poziomie 100kW przy planowanym spadzie 1,9 m. Dojazd do planowanej elektrowni będzie możliwy istniejącej drogi . Planowane jest przyłączenie do sieci energetycznej linią kablową 15 kV z istniejącej stacji transformatorowej zlokalizowanej w pobliżu obiektu elektrowni.
Z technicznego punktu widzenia inwestycja będzie polegała na zamontowaniu trzech turbin ślimakowych w świetle trzech przęseł istniejącego jazu oraz wybudowaniu przepławki, sterowni elektrowni i przyłącza kablowego do stacji transformatorowej. Powyższe rozwiązania uzyskały pozytywną akceptację RZGW w Wrocławiu – Oddział Zlewni w Opolu. Zaproponowane przez wykonawcę dokumentacji projektowej firmę EW Zeneris Sp. z o.o. rozwiązania techniczne planowanej elektrowni wodnej uwzględniają minimalizację oddziaływania na środowisko przyrodnicze dzięki zastosowaniu niskospadowych turbin ślimakowych. Turbiny ślimakowe z uwagi na ich niskie obroty są przyjazne dla ryb, dodatkowo zaproponowane ich umiejscowienie i sposób montażu minimalizują oddziaływania na etapie budowy i eksploatacji, jednocześnie zaproponowana przepławka umożliwia migrację ryb. Założenia projektowe nie przewidują również podniesienia wysokości piętrzenia.
Określenie parametrów brzegowych projektowanych urządzeń:
Przepływ instalowany elektrowni: 7,8 m3/s
Przepływ przez przepławkę: 0,69 m3/s
Zasadniczymi obiektami MEW jest istniejący już jaz na którym zostaną zamontowane 3 turbiny ślimakowe, a jedno z przęseł jazowych zostanie wykorzystane do poprowadzenia przepławki dla ryb dwuśrodowiskowych.
Zagospodarowanie terenu obejmować będzie:
- budowę przepławki przy wykorzystaniu lewego przęsła jazu ruchomego,
- montaż trzech turbin ślimakowych na istniejącym jazie ruchomym w przęsłach nr 2,3,4.
Aby nie zakłócić przepływów wód wielkich nie przewiduje się nasadzeń krzewów i drzew.
Projektuje się budowę elektrowni z trzema turbinami ślimakowymi ( firmy GESS-Cz w konstrukcji półkompaktowej, tj. wszystkie elementy turbiny znajdują się w samonośnej stalowej rynnie opartej o nieckę wypadową oraz filary jazu, przekładnia i generator znajdują się na stalowej kładce wyniesionej powyżej przepływu wód wielkich. Zainstalowane turbiny będą miały średnicę 2250 mm.
Projekt przewiduje wykorzystanie trzech środkowych przęseł jazu do zamontowania turbin ślimakowych. Turbiny tego typu składają się z stalowego kanału napływowego przymocowanego do filarów oraz stalowej rynny w której umieszczony będzie wirnik ślimakowy z wałem, połączonym za pomocą wału Kardana z przekładnią i generatorem.
Dolna część rynny wirnika zostanie przymocowana do wyremontowanej niecki wypadowej.
Urządzenia elektryczne umieszczone są nad jazem na stalowej kładce w celu zabezpieczenia ich przed negatywnym oddziaływaniem wód powodziowych. Moc będzie wyprowadzona kablem do budynku sterowni, który znajduje się w pobliżu. Sterownia będzie urządzona w istniejącym budynku po uprzednim jego wyremontowaniu lub jako konstrukcja samonośna zlokalizowana w pobliżu jazu.
Zainstalowane turbozespoły będą się składały z następujących elementów:
• wirnik ślimakowy,
• rynna utrzymująca wirnik,
• dolne i górne łożysko,
• przekładnia,
• generator,
• osłony przed rozchlapywaniem wody,
• sterowanie z zabezpieczeniem.
Eksploatacja MEW będzie całkowicie automatyczna. Przewidywany jest nadzór okresowy jednego pracownika obsługi. Będzie on wykonywał okresowe kontrole działania i stanu urządzeń oraz prowadził ich konserwację zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta urządzeń.
Przepławka dla ryb wykonana będzie w konstrukcji żelbetowej, typu szczelinowego, wyłożona kamieniami dla stworzenia warunków podobnych do naturalnych. Do projektowania przyjęto usytuowanie kanału przepławki w lewym przęśle
jazu.
Zaprojektowana przepławka składać się będzie z trzech części podstawowych:
- rampy właściwej kanału przepławki o przyjętym nachyleniu i = 5,33% i L = 43 m,
- strefy przejściowej na wejściu do przepławki od strony górnej wody, o odwrotnym w stosunku do rampy nachyleniu 1:3,
- strefy przejściowej na wyjściu z przepławki od strony wody dolnej, o odwrotnym w stosunku do rampy nachyleniu 1:10.
Przyjęto, że przy poziomie SSQ głębokość wody przed przegrodą przepławki wynosić będzie 1,0 m. Różnica poziomów wody pomiędzy poszczególnymi przegrodami komorowymi będzie wynosić 0,16 m.
W trakcie realizacji przedsięwzięcia może występować lokalny, krótkotrwały wzrost emisji zanieczyszczeń do powietrza. Jednak wzrost ten nie będzie znaczący, ustanie z chwilą zakończenia prac i nie wpłynie na pogorszenie jakości powietrza atmosferycznego.
Na etapie realizacji mogą wystąpić uciążliwości związane z emisją hałasu i wibracjami, związane z pracą maszyn budowlanych i ruchem pojazdów ciężarowych. Biorąc jednak pod uwagę krótki czas trwania prac można stwierdzić, że nie spowoduje to nadmiernej uciążliwości w tym zakresie. Wszystkie prace budowlane prowadzone będą w porze dziennej.
Realizacja przedsięwzięcia powodować będzie wytwarzanie odpadów budowlanych. Obowiązek zagospodarowania powstałych podczas robót odpadów spoczywać będzie na wykonawcy robót. Odpady komunalne, które powstaną w trakcie realizacji przedsięwzięcia, będą systematycznie gromadzone w pojemnikach, a następnie przekazywane podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia.
W trakcie eksploatacji przedmiotowego przedsięwzięcia mogą okresowo powstawać odpady, związane z bieżącą konserwacją małej elektrowni wodnej. Ponadto funkcjonowanie małej elektrowni wodnej nie będzie wiązało się z emisja zanieczyszczeń do środowiska ani tez powstawaniem ścieków. Emisja hałasu pochodząca z pracy turbin nie będzie oddziaływać na tereny chronione akustycznie, gdyż przedsięwzięcie zlokalizowane jest z dala od siedzib ludzkich.
Planowana inwestycja nie ma powiązań z innymi przedsięwzięciami, w związku z czym nie będzie występowało skumulowane oddziaływanie na środowisko.Realizacja oraz eksploatacja przedmiotowego przedsięwzięcia nie będzie też powodowała zagrożenia wystąpieniem poważnej awarii i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko.
Z analizy przyrodniczej wynika, że planowane przedsięwzięcie realizowane będzie:
- na terenie, na którym nie stwierdzono wystepowania gatunków roślin chronionych i rzadkich oraz chronionych gatunków grzybów i zwierząt,
- w granicach obszaru Natura 2000 Dolina Małej Panwi,
- w granicach obszaru chronionego krajobrazu Lasy Stobrawsko-Turawskie
Rozporządzenie Wojewody Opolskiego nr 0151/P/16/2006 z dnia 8 maja 2006r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu (Dz.Urz. Woj. Op. Z 2006r. Nr 33, poz. 1133) w §3 wprowadziło zakaz realizacji na terenie obszaru chronionego krajobrazu przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływac na środowisko. Jednakże zgodnie z art.24 ust.3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz.U.Nr 92, poz.880, ze zm.) zakaz ten nie dotyczy przedsięwzięć, dla których przeprowadzona procedura oceny oddziaływania na środowisko wykazała brak niekorzystnego wpływu na ochronę przyrody obszaru chronionego krajobrazu.
Ponadto planowana inwestycja jest zlokalizowana w granicach obszaru Natura 2000 Dolina Małej Panwi. Jednym z przedmiotów ochrony ww. obszaru sa gatunki ryb: minóg strumieniowy Lampetera planeri, piskorz Misgurnus fossilis, różanka Rhodeus sericeus oraz ssaków prowadzących ziemnowodny tryb zycia tj. wydra Lutra Lutra i bóbr Castor fiber.
Ponadto w zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia, nie występują:
- obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych,
- obszary wybrzeży,
- obszary górskie,
- obszary objęte ochroną, w tym obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych i strefy ochronne ujęć wód,
- obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone,
- obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne,
- obszary przylegające do jezior,
- uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej.
W związku z powyższym organ przychylił się do opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu, wyrażonej w postanowieniu nr WOOŚ.4241.423.2011.MD z dnia 16.12.2011r., iż dla przedmiotowego przedsięwzięcia istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
W związku z powyższym określono inwestorowi, tj. Spółce Jawnej „DAR-MAG” KALIŃSCY, 45-321 Opole, ul. Oleska 100/6, zakres raportu o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko, zgodny z art. 66 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku
i jego ochronie, ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na przyrodę Obszaru Chronionego Krajobrazu Lasy Stobrawsko-Turawskie oraz obszaru Natura 2000 Dolina Małej Panwi.
Biorąc pod uwagę powyższe, orzeczono jak w sentencji.
Na niniejsze postanowienie służy stronom zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu za pośrednictwem Burmistrza Kolonowskiego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.
Z-ca Burmistrza Kolonowskiego
mgr Konrad Wacławczyk
Otrzymują:
1. „DAR-MAG” KALIŃSCY Spółka Jawna, ul. Oleska 100/6, 45-321 Opole
2. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, ul. C.K. Norwida 34, 45-954 Wrocław
3. RZGW we Wrocławiu Zarząd Zlewni Środkowej Odry – odcinek opolski z siedzibą w Opolu, ul. Odrowążów 2, 45-089 Opole
4. Starosta Strzelecki ul. Jordanowska 2, 47-100 Strzelce Opolskie
5. Gmina Kolonowskie
6. Skarb Państwa Agencja Nieruchomości Rolnych w Opolu, ul. 1 Maja 6
7. Skarb Państwa „PACKPROFIL“ Sp. z o.o., 47-110 Kolonowskie, ul. Zakładowa 3
8. a/a
9. PGL LP Nadleśnictwo Zawadzkie, ul. Strzelecka 6, 47-120 Zawadzkie
Podmiot udostępniający: | Urząd Miasta i Gminy Kolonowskie |
Informację wytworzył(a) lub za treść odpowiada: | Regina Klyszcz |
Data wytworzenia: | 2011-12-27 |